7/24 CEP NUMARAMIZ : 0532 455 87 03

Yabancı Çalışma İzni

Haberler

Haberler

Suriyelilere Çalışma İzni Türkiye'de bulunan Suriyelilere çalışma izni verildi. Bu çalışma izni ancak ikamet ettikleri illerde bu hakka sahip olacaklar.
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriyeli mültecilere çalışma izni verilmesi için yapılan çalışmanın Bakanlar Kurulu'na sunulduğunu belirterek; "Suriyelilere verilen bu çalışma izni, Türk vatandaşlarının istihdamlarını kısıtlayacak bir alan değildir. Kendilerine ikamet ettikleri illerde ancak çalışma hakkına sahip olacaklar. Suriyeli mülteciler, çalıştıkları iş yerindeki toplam çalışan sayısının yüzde 10'unu geçemeyecek" dedi.
Haberin detayları ve devamını haber sitesinden okuyabilirsiniz.

http://www.cnnturk.com/turkiye/turkiyedeki-suriyelilere-calisma-izni

Kaçak Yabancı İşçi Çalıştırma Cezası
Türkiye'de çalışmak isteyen yabancıların mutlaka çalışma izni almaları gerekmektedir. Bu izni almadan çalışan veya çalıştırılan yabancılara ve işverenlere 4817 SAYILI KANUNUN 21. MADDESİ GEREĞİNCE idari para cezası uygulanmaktadır. Bu cezalar Çalışma Genel Müdürlüğü Yabancılar Daire Başkanlığı sitesinde şu şekilde yayınlanmıştır;

4817 SAYILI KANUNUN 21. MADDESİ GEREĞİNCE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI CEZA MİKTARI 2015 (TL) CEZA MİKTARI 2016 (TL)
Çalışma izni bulunmayan yabancıyı çalıştıran işverenlere her bir yabancı için 8.381 8.848
Çalışma izni olmaksızın bağımlı çalışan yabancıya 835 881
Çalışma izni olmaksızın bağımsız çalışan yabancıya 3.350 3.536
4817 sayılı Kanunun 18’inci maddesinde öngörülen bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyen bağımsız çalışan yabancı ile yabancı çalıştıran işverene her bir yabancı için 417 440

AÇIKLAMA:

  • Yukarıda sayılan fiillerin tekrarı halinde idarî para cezaları bir kat artırılarak uygulanır.
  • Kaçak yabancı çalıştıran işverenler, yabancının ve varsa eş ve çocuklarının konaklama giderleri ile ülkelerine dönmeleri için gerekli masrafları ve gerektiğinde sağlık harcamalarını karşılamak zorundadır.
  • Çalışma izni olmaksızın bağımsız çalıştığı tespit edilen yabancıya yukarıda belirtilen idari para cezasının yanı sıra varsa işyeri kapatılması kararı alınır.karşılamak zorundadır.